خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

محله مصباح احیا می شود

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز

به گزارش مشق صلح، فریدون محمدی یکی از مهمترین اقدامات توسعه گردشگری در کرج را احیای محله مصباح کرج عنوان کرد و گفت: پیاده راه سازی و احیای محور تاریخی مصباح سبب احیای هویت تاریخی و رونق گردشگری در این کلانشهر می‌شود.

وی اظهار کرد: یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر کرج، مصباح است که بافت تاریخی را در خود جای داده است. این ظرفیت گردشگری تاریخی کرج از امامزاده حسن تا حمام مصباح، کاروانسرای شاه عباسی، مسجد اعظم، دانشکده کشاورزی، کاخ سلیمانیه، قلعه صمصام و پل تاریخی خاتون و رودخانه کرج را در برمی‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با اشاره به اینکه احیای این محور تاریخی بسیار مهم است، گفت: تاکنون جلسات فنی در شهرداری کرج و استانداری برگزار شده است. مجریان این طرح شهرداری و میراث فرهنگی نیز حامی و پشتیبان این طرح هستند.

محمدی افزود: آنچه مد نظر ما است اینکه احیای این محله بر پایه پیاده‌‌راه سازی و سنگفرش خیابان‌ها بر اساس همان مواداولیه دوران صفوی یا قاجاریه باشد. همچنین انتقال تاکسی‌ها از کنار کاروانسرای شاه‌عباسی مد نظر است که مورد موافقت شورای ترافیک قرار گرفته است.

او با بیان اینکه با پیاده‌راه سازی، تردد خودرو در این منطقه متوقف می‌شود و کاربری این منطقه کاملا به گردشگری تبدیل می‌شود، اظهار کرد: پس از این اقدامات و در صورت پذیرش شورای فنی میراث‌فرهنگی، حیاط کاروانسرای شاه‌عباسی را برمی‌داریم زیرا این حیاط قدیمی نیست و بر اساس روش کاروانسرایی ساخته نشده است و کاروانسرا رامحصور کرده است.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز فاز اول این پیاده راه گردشگری از خیابان امامزاده حسن تا کاروانسرای شاه عباسی و فاز دوم آن کاروانسرا تا حمام مصباح را در برمی‌گیرد؛ به این ترتیب تمام محورهای بین کاروانسرای شاه عباسی، حمام مصباح و دانشکده کشاورزی و امامزاده حسن سنگفرش می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه سه مسیر جایگزین برای تردد خودروها در نظر گرفته شده، گفت: موضوع ترافیک هم در شورا و شهرداری بررسی شده است و شورا، شهرداری و استانداری عزم خود را برای اجرای طرح جزم کرده اند.

او با بیان اینکه این اقدام موجب احیای هویت تاریخی کرج می‌شود، اظهار کرد: معتقدم احیای هویت کرج با محله مصباح از هزاران پروژه ساختمان سازی و پل سازی مهمتر است. به این ترتیب هویت فرهنگی و تاریخی به شهر داده می‌شود که بسیار ارزشمند است و از لحاظ اقتصادی برای شهرداری و شهروندان درآمد بسیار بالایی دارد.

محمدی افزود: موضوع بعدی اینکه اجرای این طرح از لحاظ گردشگری در البرز بسیار اهمیت دارد و گردشگرانی که به البرز می‌آیند می‌توانند روز خود را در این پیاده راه بگذرانند. به موازات ساخت این پیاده راه، بازارهای مختلفی در این منطقه راه‌اندازی می‌شود که بیش از هر جایی برای گردشگری استان موثر است.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا