اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

هیاتی از ایران به وین سفر می کند

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که طی روزهای آینده هیاتی از ایران به منظور دیدار و رایزنی با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر می‌کند.

به گزارش مشق صلح، امیر عبداللهیان بعد از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه در تهران با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته بین مقامات دو کشور در جریان این سفر گفت: در یک سال گذشته حجم تبادلات تجاری ایران و سوریه افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد و رفت و آمد هیات‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در دو بخش خصوصی و دولتی گسترش پیدا کرده است.

این دیپلمات عالی رتبه ایران با بیان اینکه ایران و سوریه در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ارتباط با موضوعات مختلف از مواضع مشترک برخوردار هستند، افزود: در جریان رایزنی‌های امروز بین مقامات دو کشور در خصوص راهکارهای افزایش و روان سازی همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین تهران و دمشق گفت‌وگو و رایزنی کردیم.

امیر عبدالهیان در همین ارتباط گفت: توافق کردیم که در آینده‌ای نزدیک کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور با حضور نخست وزیر سوریه و دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور ایران به میزبانی تهران برگزار شود و برگزاری این کمیسیون فرصت خوبی برای شتاب بخشیدن به همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و تجاری است.

امیر عبدالهیان همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست خبری افزود: همچنین در دیدار امروز در خصوص نشست دوستان منشور سازمان ملل که شنبه هفته آینده با مشارکت 18 کشور در سطح معاونین وزرای خارجه در تهران برگزار می‌شود گفت‌وگو کردیم. این نشست به مدت یک روز در تهران برگزار می‌شود و در آن موضوعات مهمی همچون آثار تحریم‌ها، راه‌های برون رفت از آن و مقابله با یکجانبه گرایی و بررسی راهکارهای همکاری‌های کشورهای عضو در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این فرمت بخشی از فرمتی است که در سال جاری در سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، امیر عبدالهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: در خصوص شروع گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده هیاتی از سوی ایران به وین سفر می‌کند. در این خصوص بین همکارم آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و آقای رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتفاق نظر وجود دارد .

وی افرود: امیدواریم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نگاه فنی و بر اساس آنچه که پیش از این توافق کرده‌ایم نسبت به حل و فصل برخی از اتهامات مطرح شده از سوی این آژانس در مورد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران بتواند از این مرحله از مسیر همکاری فنی عبور کند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین با اشاره به آخرین روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در همین چارچوب و در راستای رسیدن به گام‌های پایانی توافق، به رغم برخی از اظهارات متناقض مقامات آمریکایی تبادل پیام‌ها در این زمینه ادامه دارد و به موازات اقدامات و گفت‌وگوها در وین رایزنی‌ها و گفت‌وگوها برای نهایی کردن توافق از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا جریان دارد و من امروز تا دقایقی دیگر با آقای بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات در مورد آخرین وضعیت مذاکرات و انجام هماهنگی‌های لازم در این زمینه به صورت تلفنی رایزنی و گفت‌وگو می‌کنم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود بار دیگر با اشاره به روابط ایران و سوریه در حوزه‌های تجاری و اقتصادی تصریح کرد: طی مدت اخیر ما شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در حجم تبادلات بین دو کشور هستیم و امروز برای سرعت بخشیدن به این موضوع گفت‌وگوها و رایزنی‌های خوبی داشتیم و فکر می‌کنیم برگزاری نشست عالی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در این زمینه بسیار مهم باشد.

وی تاکید کرد: تمام گفت‌وگوها و برنامه ریزی‌های ما در این چارچوب است که با توجه به ظرفیت‌های موجود بین دو کشور حجم همکاری‌ها و تبادلات بین تهران و دمشق را در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های تجاری و اقتصادی گسترش دهیم و موانع احتمالی موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا