اقلیمخبرخبر فوریسیاسیویژهویژه سطح دو

رئیس‌جمهور ترکمنستان: گسترش روابط با همسایگان به‌ویژه ایران از اولویت‌های جمهوری ترکمنستان است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «روابط ایران و ترکمنستان در سه سطح ملی، منطقه‌ای و مرزی قابل گسترش است»، گفت: اجرای سریع تفاهمنامه‌های به امضا رسیده میان دو کشور باعث استفاده از ظرفیت‌ها برای توسعه روابط اقتصادی می‌شود.

به گزارش مشق صلح، سردار بردی محمداُف رئیس‌جمهور ترکمنستان عصر چهارشنبه (۲۵ خرداد) با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

قالیباف در این دیدار با اشاره به اهمیت مراوده با کشورهای دوست و همسایه برای جمهوری اسلامی ایران، گفت: از سیاست‌های قطعی دولت سیزدهم و مجلس یازدهم، برقراری ارتباط و تعمیق آن با کشورهای دوست و همسایه و گسترش روابط در سطوح مختلف و زمینه‌های گوناگون است؛ لذا این سفر آغاز یک تحول جدی میان تهران و عشق‌آباد خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر ضرورت جبران عقب‌ماندگی‌ها به دلیل سردی روابط در سال‌های گذشته، گفت: در این راستا ضروری است از ظرفیت‌های دو کشور استفاده شود و یادداشت‌های تفاهم به امضا رسیده را به سرعت اجرایی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت گسترش روابط در سه سطح، عنوان کرد: ظرفیت‌های مرزی به‌عنوان مهم‌ترین فرصت گسترش روابط میان دو کشور است که استان‌های مرزی خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان ظرفیت‌های زیادی در این خصوص دارند و مردم شهرهایی مناطق مرزی نیز با استان‌های مجاور در ترکمنستان به لحاظ فرهنگی و تمدن نزدیک هستند؛ لذا نشست‌های مرزی و ملاقات‌های محلی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

قالیباف در ادامه با اشاره به اهمیت تقویت روابط در سطح ملی، اظهار داشت: فرصت‌های زیادی میان دو کشور به لحاظ حمل‌ونقل و انرژی وجود دارد که به خصوص در شرایطی که جنگ روسیه و اوکراین رخ داده باید بتوانیم از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی گام‌های بزرگ‌تری برداریم.

رئیس قوه مقننه فرصت بزرگ دیگر در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای را ظرفیت سازمان‌های مشترک همکاری دانست و اظهار کرد: همکاری‌های منطقه‌ای در قالب سازمان‌هایی همچون کنفرانس اسلامی و کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند موجب تسهیل روابط دوجانبه در موضوعات منطقه‌ای شود.

وی همچنین به اهمیت ایجاد امنیت در کشور همسایه ایران و ترکمنستان یعنی افغانستان اشاره و بیان کرد: حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و موضوع مواد مخدر از مهم‌ترین مسائلی است که نیازمند همکاری‌های جدی میان کشورهای هم‌مرز و همسایه افغانستان است که در این زمینه نیازمند هماهنگی هستیم.

قالیباف ایجاد یک دولت ملی متشکل از همه گروه‌ها و طیف‌های افغانستانی را راهکار برقراری ثبات و امنیت در این کشور دانست و افزود: در صورت ادامه ناامنی‌ها، ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری موجود میان همسایگان افغانستان و منطقه از بین خواهد رفت، از این رو تصور می‌کنم یادداشت‌های تفاهم امضا شده در جریان این سفر بتواند در برقراری صلح و امنیت و توسعه روابط مؤثر باشد.

وی همچنین قاچاق مواد مخدر و افراطی‌گرایی را از آسیب‌های جدی افغانستان دانست که ممکن است به کشورهای همسایه نیز آسیب وارد کند و در این خصوص ادامه داد: دخالت و حضور صهیونیست‌ها کاملاً در منطقه احساس می‌شود که باید به آن توجه کرد.

وی همچنین با بیان اینکه «امروز حدود شش میلیون مهاجر افغانستانی در ایران حضور دارند»، عنوان کرد: ایران سالیانی است که از افغانستانی‌ها به‌عنوان برادران و خواهران دینی و همسایه خود میزبانی می‌کند اما این‌کار هزینه‌های سنگین اقتصادی نیز برای ما داشته که لازم است در این خصوص چاره‌اندیشی صورت گیرد تا صلح و امنیت پایدار در منطقه برقرار شود.

قالیباف ادامه داد: برای دستیابی به این مهم نیازمند همکاری کشورهای همسایه و مسلمان هستیم تا به ثبات امنیتی و اقتصادی برسیم لذا در این خصوص امیدواریم دو کشور ایران و ترکمنستان با استفاده از ظرفیت‌های مشترک فرهنگی، روابط دوجانبه خود را در حوزه‌های مختلف به‌عنوان دو کشور دوست، مسلمان، برادر، هم فرهنگ و هم تمدن گسترش دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دور جدیدی از روابط میان دو کشور آغاز شده است که در این خصوص لازم است روابط گروه‌های دوستی پارلمانی و همکاری‌های اقتصادی میان دو دولت به ویژه در بخش خصوصی افزایش یابد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان: گسترش روابط با همسایگان به‌ویژه ایران از اولویت‌های جمهوری ترکمنستان است

سردار بردی محمداف نیز در این دیدار ضمن تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق روابط دوجانبه میان دو کشور را برای ترکمنستان بسیار مهم توصیف کرد و گفت: گسترش همکاری‌ها و مناسبات با همسایگان از اولویت‌های جمهوری ترکمنستان است از این رو به عنوان رئیس جمهور، اولین سفرهای خود را با اولویت همسایگان به ویژه ایران قرار دادم.

رئیس‌جمهور ترکمنستان با اشاره به ملاقات‌های متعددی که در جریان این سفر داشته است، اظهار داشت: امروز افتخار ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی ایران را داشتم و از بیانات ایشان استفاده کردم؛ همچنین توافقنامه‌های متعددی میان دو طرف به امضا رسید که امیدوارم نقش مهمی در توسعه روابط ایفا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال شاهد سی‌امین سال برقراری روابط میان دو کشور هستیم، یادآور شد: روابط انسان دوستانه میان دو کشور روز به روز در حال گسترش است که در این میان روابط میان مجالس کشورهای همسایه نیز بسیار حائز اهمیت است.

رئیس‌جمهور ترکمنستان در پایان با اشاره به تغییراتی که از سال ۲۰۲۱ در ترکمنستان رخ داد و دو پارلمان در این کشور شکل گرفت، خاطرنشان کرد: امیدواریم ملاقات‌ها و مذاکرات میان پارلمان‌های دو کشور بیش از پیش فعال شود.

در این جلسه، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان برخی از توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم به امضا رسیده و وضعیت تجاری و اقتصادی میان دو کشور را تشریح کرد. همچنین، علی جدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان و برخی نمایندگان استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان که با ترکمنستان هم مرز هستند، حضور داشتند.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا