اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

ایران سالانه ۳۱ میلیون تن فولاد صادر می کند

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ظرفیت واقعی تولید فولاد حدود ۴۸ میلیون تن است عنوان کرد: ۱۷ میلیون تن از این میزان در کشور مصرف و مابقی صادر می شود که در واقع ظرفیت خوبی برای ارزآوری است.

به گزارش مشق صلح، سیدجواد حسینی کیا در بازدید از کارخانه ساخت تجهیزات صنایع معدنی و فولادی در ماهدشت البرز با بیان اینکه تولید فولاد در کشور ظرفیت افزایشی بیش از این را دارد افزود: این ظرفیت قابلیت رسیدن به ۷۵ میلیون تن در سال را دارد.

وی با اشاره به کاهش آهن های قراضه در کشور تصریح کرد: از سوی دیگر منابع ما محدود و نیازمند این هستیم که سنگ آهن را با برخی کشورهای همسایه مذاکره کرده که البته بخشی از این مذاکرات با هدف واردات در این بخش آغاز شده چرا که در آینده نزدیک منابع ما تمام نشدنی نیست و باید در این خصوص راهکارهایی اندیشید.

حسینی کیا گفت: همچنین ما تا عمق ۵۰۰ متری را در حال اکتشاف و بهره برداری رسیدیم که به همین منظور باید به سمت عمق یک هزار متر برویم که کارهای تازه ای در برخی از مناطق از جمله گل گهر آغاز شده و امیدواریم که یک ظرفیتی بوجود بیاید که کشور بتواند از منابعی که هنوز اکتشاف نشده دست یافته که خود به خود منابع افزایش می یابند.

وی در بخش دیگری با اشاره به مساله خام فروشی اظهار داشت: در مجلس به دنبال این هستیم که ابتدا زنجیره فولاد را تمام معافیت هایش را بر داشته و به سمت تکمیل زنجیره برویم.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در توضیح این طرح بیان داشت: در واقع سنگ آهن و ابتدای زنجیره ای که در بخش هایی مانند فولاد وجود دارد معافیت مالیاتی دارند و بر همین اساس برای خیلی ها آسان است که همان را صادر کنند در حالی که باید به سمت تکمیل زنجیره برویم که نیازمند این است که معافیت مالیاتی را در تکمیل زنجیره آورده نه در ابتدای زنجیره که این کار را در حال انجام دادن هستیم.

حسینی کیا با اشاره به اینکه مقدمات این طرح از سوی مجلس در حال انجام است تصریح کرد: فولاد تولیدی کشورمان همیشه بازار خوب و جاذبی بوده و به سمت صادرات در حال حرکت است.

وی در ادامه به محدودیت های آبی کشور و آب بر بودن صنایع فولاد اشاره کرد و گفت: به همین منظور اقداماتی از جمله انتقال آب از خلیج فارس به سمت کرمان با سرمایه گذاری خود صنایع در دست اقدام بوده و مراحل آن در حال انجام است.

حسینی کیا افزود: در جاهایی که آب بری زیادی مانند گل گهر دارند را این اقدام در حال انجام است و توسط خود صنایع سرمایه گذاری و در دست اقدام بوده و دولت هزینه ای در این رابطه نمی کند، از سوی دیگر تکنولوژی های جدیدی برای برگرداندن بخشی از آب به چرخه آمده که بر روی این موضوع نیز در حال کار شدن است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در صنایع دیگری مانند فولاد مبارکه شاید نصف ظرفیت آبی خود را در حال استفاده کردن باشد به اشتغال بالا در حوزه فولاد اشاره کرد و گفت: فولاد علاوه بر اشتغال بالا، گردش مالی خوبی در عرصه فولاد در کشور داشته و جزء قطب های بزرگ صنعتی است که می تواند حوزه صنعتی دیگری را نیز به حرکت در بیاورد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری با اشاره به حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد: نگاه بر این است که بخش خصوصی بیشتر وارد شده و دولت در حال بیرون کشاندن خود است که در این بین مجلس شورای اسلامی با برنامه های حمایتی از جمله بستن ابتدای زنجیره در راستای حمایت از تکمیل زنجیره است.

در ادامه این بازدیدمدیر عامل این کارخانه که به عنوان تنها تکنولوژیست تولید آهن اسفنجی به روش کوره تونلی در کشور فعالیت می‌کند، گفت: این شرکت در زمینه تولید آهن اسفنجی در کشور و به عنوان نماینده انحصاری شرکت otsk چین در ایران فعالیت می کند.

مهدی کلبی خانی در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون این محصول را با ظرفیت های مختلف در کشور تولید می‌کردیم و در جدیدترین پروژه با روش کوره تونلی وبا ظرفیت ۱۴۰ هزار تن در سال و با چهار کوره در حال احداث است.

وی افزود: این کار از سال ۹۶ در ایران در حال اجرا و بهره برداری است. همچنین از روش‌های کوره های دوار نیز در ظرفیت های مختلف استفاده می شود.

وی ادامه داد: هر خطِ این کوره با ظرفیت ۳۵ هزار تن در سال به تولیدِ آهن اسفنجی می پردازد.

وی در توضیح آهن اسفنجی گفت: آهن اسفنجی با استفاده از مواد اولیه در مجاورت گازهای احیا کننده ایجاد می شود که به عنوان مواد اولیه در زنجیره صنعت فولاد قابل استفاده است. در این روش محصول بسیار با کیفیتی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به کمبود قراضه آهن به عنوان مواد اولیه صنعت فولاد درایران و دیگر کشورها گفت: این محصول می تواند جایگزین قراضه آهن باشد. اکنون بسیاری از شرکت‌هایی که موفق به تأمین مواد اولیه نشده اند در حال تعطیلی هستند و اینکار می‌تواند برای جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌ها و اشتغال‌آفرینی سودمند باشد.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی ۴ کوره حدود ۷۰۰ نفر به طور غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند، افزود: این تعداد می‌تواند به تولید این محصول استراتژیک و اشتغالزایی هر چه بیشتر، کمک کند.

کلبی خانی با اشاره به مزایای بومی سازی این صنعت در ایران گفت: پیش از این، شرکت چینی تمام تجهیزات این صنعت را وارد می کرد و بومی سازی نشده بود اما در پروژه آخر ۹۰ درصد تجهیزات و ماشین آلات را با استفاده از مهندسی معکوس بومی سازی کردیم که در حال نصب و راه اندازی است.

وی ادامه داد: با اینکار از خروج ارز حاصل از واردات تجهیزات جلوگیری شده و به اشتغال و همچنین صادرات محصول آهن اسفنجی منتهی می شود. کشورهایی مانند ترکیه ۱۰۰ درصد وارد کننده قراضه آهن است و با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه است بنابراین تولید این محصول و صادر کردن تکنولوژی این محصول به ترکیه می تواند به ارزآوری منتهی شود.

کلبی خانی با اشاره به استفاده از مواد بازیافتی صنعت فولاد در تولید این محصول تصریح کرد: مواد دور ریز شرکت های صنعتی مانند پوسته های اکسیدی، لجن های احیا و… می‌تواند به چرخه به صنعت فولاد برگردد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر در کوره‌های تونلی این است که در این روش یک سوم دیگر روش های تولید آهن اسفنجی، آب مصرف می‌شود و با توجه به خشک بودن کشور می تواند صرفه‌جویی خوبی در این زمینه باشد.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا