اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

در ایام تعطیل نوروز کادر درمانی تعطیل نیستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایام نوروزی که در پیش داریم با سال های گذشته متفاوت است؛ کادر سلامت، پزشکان و پرسنل باید مثل همیشه با آمادگی کامل در صحنه باشند.

به گزارش مشق صلح، بهرام عین اللهی، روز سه شنبه در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: به هرحال کرونا همه چیز را دستخوش تغییر کرده است و کادر سلامت مانند همیشه باید در صحنه باشند، در واقع حوزه سلامت تعطیلی ندارد. کوچکترین ضعفی در حوزه بهداشت قابل قبول نیست. روسای دانشگاه ها نیز باید صحنه های خدمت به مردم را شخصا مدیریت کنند، مخصوصا در شهرهایی که مسافرپذیری بیشتری دارند.

وی اظهارداشت: پزشکان و پرسنل بهداشت و درمان نیز باید آمادگی کامل داشته باشند، اینکه کار را به انترن و رزیدنت بسپارند و اساتید حضور نداشته باشند، قابل قبول نبوده و تخلف است. در مراکزی که آموزشی نیستند نیز باید برنامه ریزی های لازم انجام شود.

عین اللهی  ضمن تاکید براینکه در ایام تعطیل نوروز هیچ یک از گروه های درمانی تعطیل نیستند، ادامه داد: ویزیت روزانه هم باید حتما انجام شود و گروه های مختلف باید طبق برنامه ریزی انجام وظیفه کنند. رزیدنت ها برای درمان بیمار مسئولیتی ندارند و مسئولیت اصلی درمان بیمار با اساتید است و اساتید باید در فیلد حضور داشته باشند و روسای دانشگاه ها باید براین امر نظارت دقیق داشته باشند.

به گفته وی، همچنین مرخصی و سفر خارج از کشور روسای دانشگاه ها در ایام نوروز ممنوع است. روسای دانشگاه ها و معاونین شان باید در داخل کشور حضور داشته و نظارت مستقیم داشته باشند.

عین اللهی تصریح کرد: انتظار داریم که برنامه های سال آینده دانشگاه ها به صورت آمایشی انجام شود و هر دانشگاه با توجه به توانمندی خود به خصوص در حوزه پژوهشی، عمل کند.

وی گفت: شورای عالی سلامت جوانان به منظور کادرسازی در حوزه وزارتی در روزهای آینده تشکیل خواهد شد و انتظار داریم در هر دانشگاهی مشاور جوان مشخص شده و در حوزه مرکزی، شورای عالی را تشکیل دهد. تاکید بر استفاده از “جوانان” در این حوزه است. زیرا نیاز داریم برای آینده کشورمان کادرسازی کنیم و هر کدام از روسای دانشگاه ها تلاش کنند که نیروهای جوان را در کنار نیروهای با تجربه قرار دهند تا آینده انقلاب نیز تامین شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ارزشیابی عملکرد زیر مجموعه ها نیز نکته مهمی است که روسای دانشگاه باید این کار را انجام دهند، مخصوصا بخش هایی که گردش مالی بالایی دارند، در بحث خانه های بهداشت هم نیروهای بهداشت به هیچ وجه نباید جابه جا شوند. نیروهای بهداشت در جای خود خدمت کنند.

عین اللهی تاکید کرد: خدمتگزار مردم هستیم و باید به این موضوع واقف شویم، بعداز دفاع مقدس کمتر صحنه های کمک های مردمی را به این شکل دیده بودیم، اما در زمینه واکسن مردم وارد صحنه شدند و واحد های شبانه روزی در کشور ایجاد و رکورد تزریق روزانه واکسن نیز به ثبت رسید و همین امر منجر شد که مردم ایمن شوند و در پیک ششم علیرغم اینکه میزان ابتلا و واگیری بیماری بیشتر بود، میزان بستری و مرگ و میر به شدت قبل نبود؛ درحالیکه در نقاط دیگر دنیا شاهد مرگ و میر زیادی بودیم.

به گفته وی،  مهمترین رکن دانشگاه ها، هیات علمی آنها است. روسای دانشگاه ها باید به این موضوع توجه کنند و با هیات علمی شان مرتبا جلسه داشته و مشکلات آنها را بررسی کرده و سعی کنند آنها را با نظام مقدس جمهوری اسلامی هماهنگ کنید. نکته دیگر اینکه روسای دانشگاه ها در جذب نیروها دقت لازم را داشته باشند و نیروهایی متعهد و متبحر جذب کنند.

وی افزود: مدیرانی که منصوب می شوند باید مردمی باشند تا بتوانند خواسته های مردم را عملی کنند. لحظه ای تنبلی و بی حوصلگی قابل قبول نیست. سالی که گذشت، سال پر حادثه ای در دنیا بود و فراز و نشیب های بسیاری داشتیم. در نیمه اول سال بسیاری از هموطنانمان را در اثر کرونا از دست دادیم، در کشورمان تقریبا هیچ خانواده ای نیست که حداقل عزادار یکی از عزیزانش نباشد. متاسفانه، در نیمه اول سال با پیک پنجم مواجه بودیم و حدودا روزانه ۵۰ هزار مراجعه، ۱۸ هزار بستری و ۸ هزار بستری آی‌سی‌یو و فوت بالای ۷۰۰ نفر را شاهد بودیم و تمام مراکز درمانی ما مملو از بیماران کرونایی بود. اما جا دارد که از تلاش های روسای دانشگاه ها تشکر کنیم. کادر سلامت توانست یک صحنه بسیار درخشان را در این دوران رقم زند و شعار “ما می توانیم” خود را ثابت کند.

عین اللهی اظهار داشت: در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ با شروع دولت مردمی تلاش مضاعفی در دانشگاه ها آغاز شد و واکسیناسیون عمومی در سطح گسترده به عنوان مهم ترین اقدام در کنترل کرونا مطرح شد و دانشگاه های علوم پزشکی در کنار مردم صحنه های زیبایی را خلق کردند.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا