خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

سند همکاری‌ مشترک ایران-تاجیکستان را مورد بازنگری قرار خواهیم داد

وزیر امور خارجه کشور از تشكيل کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور ایران و ترکمنستان خبر داد.

به گزارش مشق صلح، حسین امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ترکمنستان در محل وزارت امور خارجه گفت : در این جلسه در مورد مسائل کنسولی صحبت کردیم و قرار شد کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور ایران و ترکمنستان تشکیل می شود.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به رایزنی امروزش با وزیر خارجه ترکمنستان گفت: در جریان رایزنی های امروز توافق کردیم که سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم.

امیرعبداللهیان بعد از دو ساعت رایزنی و گفت و گو با همتای ترکمنستانی خود در محل وزارت خارجه اظهار کرد: مقام معظم رهبری یک تعبیر در مورد روابط ایران و ترکمنستان دارد و گفته اند که روابط ما با ترکمنستان تنها رابطه همسایگی نیست بلکه رابطه خویشاوندی هم  است.

وی با بیان اینکه روسای جمهور دو کشور نیز در مورد روابط دو کشور عبارات دقیق و زیادی به کار برده اند و برا ارتقای روابط تاکید داشتند گفت: در حاشیه اجلاس شانگهای در تاجیکستان روسای جمهور دو کشور دیدار بسیار خوبی داشتند و امروز نیز علاوه بر دیدار وزرای خارجه نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز برگزار شده است.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه امروز وزیر خارجه ترکمنستان با وزیر نفت دیدار داشتند و علاوه بر دیدار با رئیس جمهور با تعداد دیگر از وزرا رایزنی و گفت و گو خواهند کرد، افزود: در این جلسه در ارتباط ارتقای همکاری ها بین دو کشور گفت وگوهای خوبی داشتیم و در همین راستا توافق کردیم که سند همکاری های مشترک دو کشور مورد بازنگری قرار دهیم.
وی در این ارتباط افزود: تاکنون بیش از صد سند رسمی بین دو کشور در موضوعات مختلف به امضا رسیده و امروز توافق کردیم که در قالب سند جامع همکاری ، حجم تبادلات تجاری بین دو کشور را به حداکثر ممکن برسانیم  و ارتقا دهیم.
وی با بیان اینکه در دیدار امروز توافق کردیم که حرکت کامیون های دو کشور از 4 نقطه مرزی با توجه به عبور از پیک کرونا بازگشایی شود ادامه داد: درخصوص همکاری های استانی و همچنین در زمینه ارتقای همکاری های دو کشور در حوزه آب، برق و دیگر حوزه های مورد علاقه توافقاتی خوبی به عمل آمد.
وی همچنین با بیان اینکه ما از دو مسیر سرخس و گنبد برق از کشور ترکمنستان وارد میکنم و قرار شد خط سومی نیز با رایزنی بین مقامات دو کشور ایجاد شود افزود: درحوزه آبی و ارتقای همکاری های دو کشور در این زمینه نیز گفت و گوهای خوبی صورت گرفت.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان همچنین به توافق ایران و ترکمنستان برای گسترش همکاری های دو کشور در حوزههای علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: همچنین در جلسه امروز بر ضرورت حل مشکلات کنسولی تاکید کردیم و قرار شد کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در جریان رایزنی های امروز در مورد مسائل منطقه از جمله تحولات افغانستان، غرب آسیا و قفقاز جنوبی رایزنی کردیم تصریح کرد: همچنین گزارشی از آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای نیز به همسایه‌مان ترکمنستان ارائه شد. از جمله سفر معاون وزیر خارجه به بروکسل برای گفت وگو با هماهنگ کننده   کمیسیون مشترک برجام پیرامون مذاکرات هسته ای.
وی ادامه داد: ما در نگاه همسایگی در این ارتباط گفت و گوها و مشورتهایی را با ترکمنستان و سایر همسایگان‌مان خواهیم داشت و  به این گفت وگوها ادامه می دهیم.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا