خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

وزیر بهداشت: اولویت دولت سیزدهم مقابله با کرونا و واکسیناسیون است

بروز علائمی مانند تب، لرز، سرماخوردگی و درد محل تزریق واکسن کرونا، طبیعی است و ایجاد این علائم به‌ دلیل تحریک سیستم دفاعی بدن در برخی افراد است؛ معمولاً عوارض ناشی از واکسیناسیون، گذراست و با درمان‌های نگهدارنده بهبودی پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبرى مشق صلح، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی چندی پیش با بیان مطالب بالا تاکید کرد: برخی علایم و عوارضی که بعداز تزریق واکسن کرونا دیده می شود جزو عارضه‌های شایع پس از تلقیح واکسن هستند و بروز آنها طبیعی است و معمولاً عوارض ناشی از آن گذراست و با درمان‌های نگهدارنده بهبود پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر در پاندمی کرونا قرار نداشتیم، به‌ط ور طبیعی و در شرایط غیربحرانی، بین پنج تا هفت سال طول می‌کشید تا یک واکسن، به‌طور کامل مراحل مطالعاتی و بررسی عوارض جانبی را طی کند اما به‌دلیل بحران کرونا زمان مطالعه واکسن‌ها کاهش یافته  تا از تلفات بیشتر کرونا جلوگیری شود،  عوارض ناشی از واکسیناسیون در نگاه کلی، به‌مراتب کمتر از خود بیماری کروناست،  بنابراین منطق اقتضا می‌کند که واکسیناسیون کرونا در افراد انجام شود.

در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از کرونا روزانه از مرز ۷۰۰ نفر گذشت و واکسینه شدن تنها راه مصونیت در مقابل این بیماری است تا شرایط زندگی به حالت عادی برگردد، اما ممکن است برخی از افراد واکسینه شده دچار عوارضی شوند که کوتاه مدت بوده و جای نگرانی نیست.

تا کنون تا کنون ۱۸ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۶۱۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۹۷۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۷ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۵۸۶ دُز رسید.

همچنین علیرضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز گفته بود که اثربخشی همه  ۲۷ میلیون دز واکسن‌ تزریقی شامل اسپوتنیک، سینوفارم، آسترازنکا، برکت و حتی بهارات مناسب بوده است.

در حال حاضر واکسینه شدن تنها راه مصونیت در مقابل کرونا است و جوامعی که واکسیناسیون را در اولویت قرار داده‌اند در حال حاضر به شرایط عادی برگشته اند که همین مسئله نشان می‌دهد واکسن کرونا موثر است.

شایع ترین عوارض جانبی پس از دریافت واکسن کرونا درد، قرمزی و تورم در محل تزریق، سردرد، درد بدن، لرز، تب گذرا و یا علائمی شبیه آنفولانزای خفیف است که طی یک الی دو روز بهبود می یابد، توجه داشته باشید اگر این عوارض بیش از ۳ الی ۴ روز ادامه داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، اگر بعد از تزریق واکسن، علایم شدیدی مثل سردرد شدید، درد شکم، علایم عصبی، درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و یا هر علامت ناتوان کننده دیگر، داشتید، حتما به پزشک مراجعه،  بعد از تزریق واکسن برای کاهش درد و تب می توانید از کمپرس سرد و قرص استامینوفن استفاده کنید.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا