اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر خودکفایی صد درصدی در ۵ محصول استراتژیک

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در ۵ محصول اساسی استراتژیک باید به خودکفایی صد در صدی برسیم، درباره خرید تضمینی سال زراعی جدید، گفت: در خرید تضمینی گندم باید برای سال بعد رکورد جدیدی بر جای بگذاریم.

به گزارش مشق صلح، محمدعلی نیکبخت در مراسم سال زراعی جدید با بیان اینکه با پیش بینی های صورت گرفته در پاییز و زمستان بارندگی‌های مناسبی خواهیم داشت ، گفت: اگر در بهار هم شرایط مناسب باشد در سال زراعی ۱۴۰۲ _ ۱۴۰۳ افزایش تولید نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در تامین غذای سالم برای مردم و ایجاد امنیت غذایی باید مسیر را به گونه‌ای انتخاب کنیم که در محصولات اساسی استراتژیک  باشد. گندم، برنج، جو، پنبه و شکر محصولاتی هستند که باید در آنها به خودکفایی صددرصد برسیم.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: در بخش دیگر از محصولات متعهد شدیم که از همه ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم و ضریب خودکفایی را افزایش دهیم.  همچنین در محصولات اساسی در اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سند انتظار ریاست جمهور از وزارت جهادکشاورزی و کشاورزان مبتنی بر این است که به ۹۰درصد به طور متوسط خودکفایی در این محصولات داشته باشیم.

نیکبخت با اشاره به اینکه خودکفایی موضوع بسیار مهمی است، گفت: باید کنار وزارت جهاد کشاورزی، همه دستگاه‌های دولتی قرار بگیرند و به این اعتقاد برسیم که امنیت غذایی از اولویت های مهم کشور است و اهمیت آن از امنیت نظامی کمتر نیست.

وی یکی از راه‌های دستیابی به خودکفایی در بخش کشاورزی را دانش بنیان کردن این بخش و افزایش بهره‌وری دانست و گفت: ما با محدودیت منابع از جمله آب و زمین مواجه هستیم که باید با همکاری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به آن بپردازیم. در حقیقت باید علم و دانش را داخل مزارع ببریم و در اختیار مردم قرار دهیم.

وی اضافه کرد: همچنین باید مراکز خدمات کشاورزی تبدیل به مراکز ترویج و آموزشی شوند. بایستی با یک توزیع مناسب و متناسب با اقلیم، سازمان تات برنامه زمانبندی یک ساله داشته باشد تا کارشناسان بدانند در چه زمانی به مراکز خدمات مراجعه و به کشاورزان آموزش دهند.

مقام عالی وزارت در ادامه گفت: باید با کمک متخصصان، کارشناسان و نخبگان بخش کشاورزی سطح عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم. در حال حاضر با رکوردهایی که کشاورزان نخبه دارند فاصله زیادی داریم اما باید سعی کنیم که تولید را به رکوردها نزدیک کنیم و این مهم از طریق دانش بنیان شدن مسیر محقق می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم، گفت: شش درصد این اراضی کلاس ۱ و ۲ هستند که باید در حفظ کاربری آنها دقت و از آنها حفاظت کنیم. البته اقداماتی در این زمینه در دستور کار داریم و با قوه قضاییه نیز هماهنگی‌های خوبی انجام داده‌ایم. در حقیقت در اسنادی که صادر می‌شود کاربری زمین به عنوان کشاورزی قید خواهد شد و شرایط به گونه‌ای خواهد شد تا حتی وراث هم امکان خرد کردن زمین کشاورزی را نداشته باشند.

به گفته وی اگر بخواهیم به خودکفایی در بخش کشاورزی برسیم باید نهاده‌ها را به موقع تامین کنیم. بنابراین تامین کود و بذر از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: باید موانع را از جلوی پای سرمایه‌گذاران در این بخش برداریم. دستورالعمل‌هایی را ابلاغ خواهیم کرد تا سرمایه‌گذاران بتوانند بدون دغدغه در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در شیلات و زیر بخش های صید و صیادی، آبزی پروری و صنایع مربوط به شیلات است. با توجه به منابع آبی داخلی و سواحل دریا می‌توان از پرورش ماهی در قفس، پرورش میگو، پرورش ماهیان گرمابی و سردابی خلق ثروت کرد.

وی در ادامه گفت: تولید برای صادرات از موضوعات مهم دیگری است. ضمن اینکه باید با تولید نیاز داخل را تامین کرده و تولید با نگاه صادرات نیز داشته باشیم و در نقاطی که مزیت داریم سهم خود را در بازارهای جهانی به دست آورده و آنها را حفظ کنیم. این موضوع علاوه بر ارزآوری باعث دلگرمی تولید کنندگان نیز خواهد شد.

وی با بیان اینکه اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی توجه بیشتر به صنایع تبدیلی و تکمیلی است، گفت: اگر می‌خواهیم رشد تولید داشته باشیم و کشاورزان بدون دغدغه تولید کنند، باید صنایع در کنار بخش کشاورزی باشند و تولیدات کشاورزان را تحویل بگیرند.

نیکبخت در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کشت گلخانه‌ای نیز اشاره کرد و گفت: اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی تولید محصولات گلخانه‌ای است. حدود ۲۵ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای داریم و پرونده‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد. به عبارت دیگر متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در این بخش زیاد هستند. امیدواریم در سال زراعی ۱۴۰۲_۱۴۰۳ با کمک ریاست جمهوری و دستگاه‌های ذی‌ربط منابع مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش داشته باشیم.

نیکبخت همچنین گفت: باید برای صنعت دامپروری و طیور نیز سرمایه‌گذاری داشته باشیم و تلاش کنیم واحدهای راکد و نیمه فعال را فعال کنیم. همچنین سرمایه‌گذاری جدیدی را بدون محدودیت در دستور کار داریم.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان صحبت‌هایش به تولید گندم در کشور نیز اشاره کرد و گفت: سال زراعی جدید باید با قدرت بیشتری شروع شود. شرایط جوی نسبت به سال گذشته بر اساس پیش‌بینی‌ها بهتر است. باید حمایت‌ها بیشتر باشد. تدارکات مناسبی در این بخش دیده شده است. خرید تضمینی سال زراعی جدید باید از سال گذشته بیشتر باشد و نباید به عقب برگردیم و باید عملکرد را بالا ببریم.‌ همچنین بر روی آمار امسال هم نباید بایستیم و سال بعد بایستی رکورد بر جای بگذاریم.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا