خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

۶۲ درصد نقدینگی کشور در تهران متمرکز است

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به تمرکز حداكثرى سرمایه در پایتخت گفت: در حال حاضر ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است و اين به ضرر ساير مناطق است.

به گزارش پايگاه خبرى مشق صلح، هادی قوامی در بازدید از پارک علم و فناوری البرز و همچنین دستاوردهای پژوهشکده گیاهان دارویی مستقر در مجتمع علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس نگاه حمایتی از حوزه فناوری، تجاری سازی و به طور کلی اقتصاد دانش بنیان دارند گفت: پارک علم و فناوری البرز علاوه بر استان البرز، با توجه به نزدیکی به پایتخت می تواند به اقتصاد دانش بنیان سایر استان ها از جمله تهران کمک کند و در صورت حمایت لازم این پارک البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان البرز و تهران را متحول کند.

وی با  اشاره به اهمیت استفاده از گیاهان دارویی و انقلابی که می‌توان با جایگزینی داروهای شیمیایی در دنیای دارو انجام داد خاطرنشان کرد: تغییر جهت از داروهای شیمیایی به داروهای گیاهی بدون شک یکی از مهمترین رسالت‌های مجلس است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر حمایت از استان‌ها در قالب آمایش سرزمینی گفت: در اصل ۴۸ قانون اساسی نیز بر رشد دادن هر منطقه به فراخور پتانسیل و استعداد آن تاکید می‌کنیم. ما گیاهان نادر و کم نظیری در مناطق مختلف کشور داریم و باید بتوانیم از آنها در راستای تولید و تجاری سازی  استفاده کنیم. تولید فکر باید منجر به تولید محصول شود.

وی بر لزوم مدیریت صحیح منابع مالی تاکید کرد و گفت: با تعیین محل مصرف اعتبارات مشخص شده، می‌توان بسیاری از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه را برطرف کرد و در این زمینه تلاش می‌کنیم مشکل شرکت‌های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز نیز با حمایت لازم برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر اهمیت محافظت از دانش و علم استفاده از گیاهان دارویی بر حمایت از فعالیت های پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و  افزود:  بسیاری از گیاهان دارویی و کاربرد و روش استفاده از آنها نسل به نسل بین مردم بومی منتقل شده است‌ . اما چالش فعلی ما این است که این دانش در حال از بین رفتن است و ما می توانیم با تخصیص اعتبار برای آنها این اطلاعات و دانش را ثبت و ضبط کنیم. باید به تجاری سازی این گیاهان دارویی توجه شود و در یک برنامه بلند مدت بسیاری از داروهای شیمیایی جای خود را به گیاهان دارویی بدهند؛ انتظار داریم این ماموریت مهم در جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز مورد توجه جدی قرار بگیرد.

قوامی همچنین بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت تأکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. مجلس می‌تواند با برقراری توازن منطقی میان مناطق کم برخوردار و کم درآمد با شهرهای بزرگ و صنعتی، شرایط پیشرفت و توسعه در این مناطق را برای آنها فراهم کند. وقتی پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را چرخاند، نمی‌توان انتظار کارهای بزرگ در مناطق محروم داشت.

وی در پایان با تاکید بر آموزش صحیح و لزوم آگاه سازی فعالان حوزه کشاورزی  گفت: ما باید تلاش کنیم تا افراد شاغل و فعالان و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی در استانها را با پتانسیل و توانایی های خود و زمین کشاورزی خود آشنا کنیم. افراد متخصص و دانش آموخته می توانند با بررسی و تشخیص ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر منطقه، نقشه راهی برای کشت محصول طراحی کنند و اجرای آن را به دست مردمی که در این مناطق زندگی می کنند بسپارند. این شیوه ای است که می توان از طریق افزایش بهره وری به رشد اقتصادی رسید.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا