اجتماعیاقلیمخبرخبر فوریدر شهرویژهویژه سطح دو

چرا کرونا عادی شده است؟

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه احتمال پیک جدید کرونا در هفته‌های آینده وجود دارد، گفت: براساس اطلاعات و آمار موجود جهشی در آمار مبتلایان به کرونا را در آینده شاهد خواهیم بود چون در تعطیلات نوروزی کرونا برای مردم عادی شد.

به گزارش مشق صلح، نوروز ۱۴۰۱ پس از دو سال از شیوع کرونا که به مردم اجازه عید دیدنی و دید و بازدید نداده بود، امسال خلاف آن عمل شد، سفرهای نوروزی افزایش یافت، میهمانی درعید به راه بود و کرونا تا حدودی فراموش شد.

مردم در زمان شیوع کرونا آنگونه که دلشان می خواهد برای تعطیلات نوروزی برنامه ریزی نکردند تعطیلات نوروزی امسال که کرونا تا حدودی فروکش کرد، پروتکل های بهداشتی تا حدود زیادی کنار گذاشته شد.

این سهل انگاری ها و توجه نکردن به پروتکل‌های بهداشتی شاید در چنین روزی خود را نمایان نکند اما در هفته های آینده به گفته برخی اپیدمیولوژیست ها ممکن است ایران را وارد پیک جدیدی کند که شاید دوباره آژیر خطر را برای همه به صدا درآورد و آمار ابتلا یا بستری ناشی از کرونا روند افزایشی پیدا کند.

دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: طی دو هفته اخیر تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور افزایش یافته و حتی براساس آمارهای موجود جهشی در تعداد افراد بستری شده در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز مشاهده شده است.

وی ادامه داد: براساس اطلاعات موجود میزان افراد بستری شده در مراکز درمانی آماری حدود۲ برابر دارد و این موضوعات همه به دلیل رفت و آمدهای قبل از عید و دید و بازدیدهای تعطیلات نوروزی است.

وی خاطرنشان کرد: مردم ایران پس از دو سال از شیوع کرونا دیگر بخاطر این شرایط به ستوه آمده بودند به همین دلیل سال ۱۴۰۱  بسیاری از مردم ضمن دید و بازدیدهای نوروزی مسافرت هایی به دیگر شهرها داشتند و در این زمینه آمارهای متعددی از این سفرها و برنامه های عید دیدنی را شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: همه این موارد باعث شده است که در همه شهرهای کشور این موضوع دیده شود و شاید بخاطر همین موضوعات ما شاهد پیک جدیدی از کرونا در هفته های آینده باشیم .

ناجی اضافه کرد: احتمال اینکه افزایش آمار ابتلا یا بستری به کرونا ناشی از این سفرها را داشته باشیم وجود دارد و حتی ممکن است پیک جدیدی در راه باشد، باید بخاطر این شرایط با احتیاط بیشتری به این مساله اندیشید.

وی درباره بازگشایی مدارس پس از تعطیلات نوروزی نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه در رفت و آمدهای عید نوروز بعد از مدت ها شاهد دید و بازدیدهای مردم پس از ۲ سال بودیم باید تا پایان فروردین ماه امسال مدارس باز می شد.

ناجی تصریح کرد: این رفت و آمدها، بازگشایی مدارس و برگشتن به شرایط عادی احتمال دارد پیک بعدی را به همراه داشته باشد که امیدواریم در حالت خوشبینانه این موضوع آمار ابتلا و بستری افزایش چندانی نداشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در چنین شرایطی که تزریق واکسن دز سوم یا یادآور خیلی مهم است، برخی افراد هنوز دز اول و دوم خود را نیز تزریق نکرده اند که این مساله نگران کننده است، البته باید برای جلوگیری از ابتلای کودکان به کرونا نیز مساله واکسیناسیون در کودکان نیز جدی گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه برخی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک بزنند اما در تجمعات و دید و بازدیدهای عید کمتر به این موضوع توجه کنند، خود زمینه خطر ابتلا را به همراه دارد چون  در ایام تعطیلات نوروزی تا حدودی کرونا برای برخی افراد عادی شده بود.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا