اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

صادرات آبزیان ۱۴ درصد افزایش یافت

رییس سازمان شیلات ایران ضمن بیان بهبود تراز تجاری محصولات شیلاتی گفت: سال گذشته صادرات آبزیان ۱۴ درصد افزایش و واردات ۴۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش مشق صلح، سید حسین حسینی درباره دلایل افزایش قیمت آبزیان بعد از مردمی سازی یارانه‌ها افزود:  با وجود اینکه بخش آبزیان جزو کالاهای اساسی قرار نداشت و برای تنظیم بازار آنها دولت دخالتی ندارد اما با شیلات به دنبال حمایت از تولیدکنندگان این بخش است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید قیمت های فعلی آبزیان گران نیست، به طوری که هزینه تمام شده آبزیان به ۷۰ هزارتومان رسیده که بخش عمده آن مربوط به خوراک است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم ماهی قزل آلا ۷۵ هزار تومان و ماهیان ریز مانند کیلکا ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان است و قیمت ماهی با توجه به هزینه تمام شده گران نیست.
وی با بیان اینکه به دنبال ارزان سازی قیمت آبزیان هستیم اضافه کرد: برای رسیدن به این مهم باید قیمت خوراک آبزیان کاهش یابد، به همین منظور براساس فعالیت های دانش بنیان به دنبال نهاده های جایگزین با قیمت‌های پایین تر هستیم.
وی تصریح کرد: در شرایطی که سایر محصولات پروتئینی ارز ترجیحی دریافت نمی‌کنند شرایط رقابت برای تولیدات شیلاتی بهبود یافته است.

برداشت از ذخایر مشترک آب‌های عمیق دریای عمان بزودی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: همچنین برداشت از ذخایر مشترک آبزیان در آب‌های عمیق دریایی عمان بزودی انجام می‌شود که از این طریق می‌توان آبزیانی مانند فانوس ماهی و مرکب ماهی صید و به عنوان پودرماهی مورد استفاده قرار گیرد.

حسینی اضافه کرد: بهره برداری از  ذخایر مشترک عمیق  موجود در دریای عمان تا به امروز مورد غفلت قرار گرفته است، به همین خاطر این مهم را در دستور کار قرار دادیم و تجهیزات صید این آبزیان در کشور وجود دارد.

خوداتکایی ۹۳ درصدی در تولید تخم چشم زده در افق ۱۴۰۴
رییس سازمان شیلات ایران تصریح کرد:  خوداتکایی در تولید تخم چشم زده قزل آلا نیز در دستور کار قرار دارد و برنامه ریزی شده که تا افق ۱۴۰۴ بتوانیم ۹۳ درصد از نیاز خود را در داخل کشور تولید کنیم.
وی تصریح کرد: سالانه به ۶۰۰ میلیون قطعه تخم چشم زده قزل آلا نیاز داریم  که در حال حاضر ۳۷۰ میلیون قطعه آن در داخل تولید می‌شود.

صدور شیلات کارت برای حمایت تولیدکنندگان
حسینی اظهارداشت: اکنون تسهیلاتی با کارمزد  ۱۲ درصدی برای تامین سرمایه در گردش تولید کنندگان واحدهای کوچک به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان و تسهیلاتی با کارمزد ۱۵ درصدی برای واحدهای تولیدی بزرگ به ترتیب تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان با باز پرداخت یک ساله پرداخت می‌شود.
وی افزود: تاکنون ۸۶۰ بهره بردار شیلاتی ثبت نام کرده‌اند.

تولید قزل الا کاهش نیافته است
رییس سازمان شیلات ایران گفت: اکنون سالانه ۲۰۰ هزارتن ماهی قزل آلا در کشور تولید می شود و کاهش تولید نداشته‌ایم.

سرانه مصرف آبزیان ۱۳ کیلوگرم
وی افزود: اکنون سرانه مصرف آبزیان در کشور ۱۳ کیلوگرم است که با میانگین سرانه جهانی فاصله دارد، بنابراین باید تلاش کنیم با فرهنگ سازی این رقم افزایش یابد.
به گفته وی، به طور میانگین سرانه مصرف جهانی  بیش از ۲۰ کیلوگرم است.
معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: قیمت کنسرو ماهی نیز متاثر از فاکتورهای دیگر تولید است. افزایش قیمت روغن و بسته بندی تاثیر خود را بر قیمت کنسرو ماهی گذاشته است، ولی در ماهیان کنسروی افزایش قیمت نداشتیم.

به گفته وی در شش ماه دوم سال که تقاضای آبزیان افزایش پیدا می‌کند بحث کاهش تعرفه در حوزه واردات را در دستور کار قرار می‌دهیم تا اگر تقاضا بالا رفت و کمبودی در بازار داشتیم به این طریق جبران شود.

صادرات میگو به ۳۰ کشور جهان
حسینی افزود: سال گذشته تولید میگو کشور ۵۸ هزارتن بود که تلاش داریم این رقم به ۷۰ هزارتن برسد.
وی اضافه کرد: سال گذشته ۵ هزارو ۳۰۰ تن میگو صادر کردیم  که امسال تلاش داریم این رقم به ۸ هزارتن برسد.
وی افزود:  ۳۰ درصد میگوی تولید ایران به کش

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا