خبرخبر فوریسیاسیویژهویژه سطح دو

شرط موفقیت در مذاکرات، واقع بینی همه طرف‌ها است

وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها در دوحه قطر گفت: ما در مذاکرات برای تامین منافع حداکثری ملت ایران جدی هستیم و از خطوط قرمز خود به هیچ وجه عبور نخواهیم کرد.

به گزارش مشق صلح، حسین امیر عبداللهیان، شب گذشته در جمع کارکنان و خانواده های اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در بخشی از سخنان خود در خصوص روند تحولات گفتگوها برای رفع تحریم ها  با بیان این که ما برای رسیدن به یک توافق خوب، پایدار و قوی آمادگی داریم و در این زمینه جدی هستیم، گفت: علیرغم اینکه آقای جو بایدن رییس جمهور آمریکا مرتبا از کانال‌های مختلف پیام‌هایی را برای ایران ارسال می کند و تأکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای اینکه به توافق برسیم، ولی ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است، ولی در مرحله عمل باید ببینیم که در این مرحله از گفت‌وگوها چه مقدار ادعای  آنها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما جدی هستیم و از خطوط قرمز خود به هیچ وجه عبور نخواهیم کرد. خطوط قرمزی که در مذاکرات در سطح سیاستگذاری و تصمیم گیری در کشور ترسیم شده است، مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی کشور است و این موضوعی است که نسل‌های بعدی نیز درباره آن قضاوت  می کنند.

وی تاکید کرد: معتقدم اگر طرف آمریکایی نیت جدی داشته باشد و واقع بینانه برخورد کند، توافق در این مرحله و در این دور از مذاکرات در دسترس است. در موضوعات محتوایی توافق هم طبعا ایران کاملا منطقی و مستدل در مذاکرات حضور پیدا می‌کند، با دستورکار مشخص.

امیر عبداللهیان افزود: ما در نهایت این آمادگی را داریم چنانچه این دور از گفت‌وگوها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی «انگلیس، فرانسه و آلمان » همراه باشد، بتوانیم به نتایج مورد نظر همه طرف‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای تعهداتشان در قراردادی که سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برگردند.

امیرعبداللهیان در همین ارتباط تصریح کرد: البته همچنان از برخی تشکل های مرتبط با غرب اظهارات و مواضع غیرسازنده‌ای را می‌شنویم که این نشان می‌دهد هنوز طرف‌های مقابل در مسیر واقع بینی حرکت نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: شرط موفقیت در مذاکرات، واقع بینی همه طرف‌ها است.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به قطعنامه اخیر شورای حکام  علیه ایران در  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران گفت: پیش از صدور قطعنامه، به واسطه اتحادیه اروپا به آمریکایی‌ها متذکر شدیم که اگر مسیر قطعنامه را پیش ببرند، ما دست بسته باقی نخواهیم ماند و بر این موضوع تاکید کردیم که مسیر سیاسی گفت‌وگوها دنبال شود تا به نقطه توافق برسیم  و  بتوانیم این موضوع را در وین اعلام کنیم.

وی در همین راستا افزود: طرف آمریکایی اعلام کرد که ما قطعنامه را ارائه داده ایم و این موضوع برای ما حیثیتی است، ولی آماده‌ ایم که این قطعنامه را از نظر محتوا تغییر دهیم و یک قطعنامه با کمترین محتوا علیه ایران صادرکنیم، ما این موضوع را قبول نکردیم و به آنها گفتیم اگر قطعنامه‌ای در کار باشد، ما اقدامات جدید هسته‌ای خود را شروع می‌کنیم. ما این اقدامات هسته ای را به صورت قانونی به دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اعلام کردیم و در پروسه هسته‌ای، دانشمندان توانمند ما که عمدتا نیروهای جوان هستند و دست پری را دارند، اقداماتی را انجام دادند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در توضیح این اقدامات افزود: با تصویب قطعنامه و رفتار غیر سازنده آمریکا، ما این اقدامات را کلید زدیم و در گام اول سازمان انرژی اتمی کشور، ۲۷ دوربین برجامی و دوربینی که داوطلبانه در سایت‌های ما نصب شده بود را از مدار خارج کرد و همچنین گام‌های بعدی نیز اتخاذ شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بعد از صدور قطعنامه آقای جوزف بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با من تماس گرفت  و درخواست کرد که برای خروج از بن بست مرحله کنونی راهکاری اندیشیده شود، از آقای بورل خواستم به تهران بیاید تا گفت‌وگوی بیشتری انجام دهیم، در همین چارچوب در شنبه همین هفته«۴ تیرماه » میزبان آقای بورل در تهران بودیم و جلسات فشرده‌ای با ایشان داشتیم. جلسه خصوصی نیز در حدود یک ساعت و نیم با حضور آقایان جوزف بورل، علی باقری و انریکه مورا در دفتر کارم داشتیم. گفت‌وگوهای جدی و شفافی را داشتیم و  در نهایت توافق کردیم که از  روز سه‌شنبه ۷ تیرماه مذاکرات در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

وی در مورد نحوه انتخاب مکان برگزاری این دور از مذاکرات نیز توضیح داد: برای این مرحله، قطر نسبت به فراهم کردن تسهیلاتی در کشورش برای برگزاری مذاکرات ابراز تمایل کرده بود و همچنین عمان، در نهایت در این مرحله دوستان ما در قطر، هماهنگی برگزاری این نشست را برعهده دارند.

وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر  آقایان علی باقری،  انریکه مورا  و  رابرت مالی نماینده مذاکره کننده از سوی آمریکا در دوحه هستند و  قرار  بر این است که مذاکرات سه جانبه غیرمستقیم  داشته باشیم.

،امیرعبداللهیان در این سخنرانی به روابط ایران و ترکمنستان نیز اشاره کرد و گفت: روابط ایران و ترکمنستان در مسیر درستی قرار دارد.

بر اساس این گزارش وزیر امور خارجه  ایران، عصر روز گذشته برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی خزر به عشق آباد ترکمنستان سفر کرده است.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا