خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

تداوم خودکفایی ایران در تامین بنزین و گازوییل

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ‌گفت: از نیمه دوم سال ۹۷، کشور به لحاظ واردات بنزین و گازوییل بی‌نیاز شده و این رویه ادامه داشته و مشکلی به لحاظ تامین سوخت کشور نداریم.

به گزارش پايگاه خبرى مشق صلح، ناصر عاشوری با بیان اینکه مجموعه شرکت‌های پالایشی وظیفه تولید فراورده‌های نفتی را بر عهده دارند تا هم نیاز داخل کشور را تامین کرده و هم فرآورده‌های ویژه را برای صنایع پایین‌دستی تامین کرده و بخشی را صادر کنند، گفت: جایگاه شرکت‌های پالایشی بی‌ارتباط با امنیت اقتصادی و اجتماعی نیست.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های پالایشی در تامین درآمدهای ارزی دولت نقش مهمی دارند و در موضوع درآمدهای ریالی نیز با پرداخت به موقع و شفاف مالیات، بدهی در این زمینه ندارند، افزود: اکنون شرکت‌های پالایشی به صورت ۳ شیفت کار می‌کنند.

عاشوری تاکید کرد: از نیمه دوم سال ۹۷، کشور به لحاظ واردات بنزین و گازوییل بی‌نیاز شده و این رویه ادامه داشته و مشکلی به لحاظ تامین سوخت کشور نداریم.

وی با بیان اینکه پیشنهاداتی به دولت سیزدهم داریم تا سازو کارهایی پیش‌بینی کنند و مصرف مدیریت شود تا نیازمند واردات نشویم، افزود: از جمله اینکه تولیدات خودروهای داخلی را به سمت کم مصرف ببرند، سوخت سی ان جی را تقویت کنند و در زمینه بهینه‌سازی مصرف نیز اقداماتی انجام شود تا می‌تواند مسابقه بین تولید و مصرف سوخت در کشور را پایان دهند.

به گفته دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت اکنون بالای ۱۰۰میلیون لیتر بنزین تولید می‌شود اما به دلیل عدم اصلاح الگوی مصرف، ۹۰ میلیون لیتر آن در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه حتی اگر تحریم‌ها ادامه داشته باشد، با تکیه بر توان داخلی، لطمه‌ای به ظرفیت تولید فرآروده‌های نفتی در کشور وارد نمی‌شود، گفت: با این حال اگر برنامه‌ریزی نکنیم برای سال‌های آینده دوباره وارد کننده بنزین می‌شویم.

وی در مورد فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز گفت: فاز ۴ در واقع یک فرآیند اصلاحی روی سیستم است که توانسته ظرفیت اسمی را از ۳۶۰ هزار بشکه تا ۴۴۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت از ساخت یک واحد پالایشگاهی جدید در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه  در روز خبر داد و افزود: این پالایشگاه شبیه یکی از فازهای پالایشگاه ستاره است و اکنون در مرحله  طراحی قرار دارد.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا