خبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

امنیت شغلی پاکبانان البرز باید حفظ شود

نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به زحمات و سختی کار پاکبانان گفت : امنیت شغلی این قشر در شهرداری های استان باید لحاظ شود.

به گزارش  مشق صلح، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در دیدار با یک هزار نفر از پاکبانان شهرداری کرج  با تاکید بر اینکه پاکبانان پیام‌آور نظافت، تمیزی و زیبایی سیما و منظر شهر هستند، افزود: از توفیقی که حاصل و فرصتی که فراهم شد تا امروز در جمع شما عزیزان باشم، تشکر می‌کنم.

امام‌جمعه کرج بابیان اینکه پاکبانان به‌سلامت شهر و هموطنان در شهر کمک می‌کنند، خطاب به آنان گفت: شما سال‌های عمر شریفتان را در مسیر پاکیزگی و بهداشت عمومی شهر صرف می‌کنید که این کار بسیار بزرگی است که توسط شما انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در آستانه ایام فرخنده و مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی قرار گرفتیم، بیان داشت: چهل‌وسه سال از آن حرکت عظیمی که بدنه مردم با جلوداری روحانیت معظم و مرجع تقلید جهان شیعه انجام دادند و پیروزی نصیب و طاغوت ساقط شد، می‌گذرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با تاکید بر اینکه هر چه که کار دقیق‌تر و خدمتی که به مردم و جامعه صورت می‌گیرد بیشتر باشد آن شخص خدوم در نزد خدای تعالی ارج‌وقرب بیشتری دارد،بیان داشت: در این مسیر امکان دارد مسائل مادی نتواند پاسخگو و جبران‌کننده آن خدمت بزرگی که فرد می‌کند باشد اما هرگز در نزد خدای تعالی گم نخواهد شد بنابراین آسایش روح و آرامش دل و طمأنینه قلب برای مجموعه شما پاکبانان بیشتر از کسانی است که زندگی‌های مرفه دارند.

وی مجموعه پاکبانان در شهر را به هوا تشبیه کرد و ادامه داد: وجود شما مانند هوا در شهر بسیار ضروری است بااینکه شاید دیده نشوید اما این در حالی است که لباس شما به رنگ نارنجی طراحی‌شده تا به چشم هرکسی بیاید.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه ممکن است عده‌ای حضور دائمی شمارا درک نکند، گفت: کافی است یک روز کار شما در شهر انجام نشود تا همه بفهمند که بودن شما چه قدر مفید است.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه این دیده نشدن‌ها نباید روی روحیه شما اثر بگذارد، خطاب به پاکبانان افزود: بنده به شما به خاطر تمام نادیده گرفتن‌هایی که نسبت به شما شده عذرخواهی می‌کنم و خدا قوت می‌گویم و از طرف تمام کسانی که باید به شما خدا قوت می‌گفتند و نگفتند نیز، خدا قوت می‌گویم و تشکر می‌کنم.

وی در ادامه بابیان اینکه بنده به خاطر کار سختی که انجام می‌دهید و توقع کمتری که دارید از شما تشکر می‌کنم، خطاب به پاکبانان، بیان داشت: روح تازگی و زنده‌بودن را شما در شهر فراهم می‌کنید لذا تشکر می‌کنم و امیدوارم که خدای تعالی به شما اضعاف مضاعف پاداش دهد.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در ادامه افزود: به نظرم کسانی که دنبال ساز و سمفونی و موسیقی هستند چه قدر خوب می‌شد صبح به صبح به صدای سازی که شما با آن جاروی دسته‌بلند در کف خیابان و کوچه کوک می‌کنید، توجه و خاصیت این ساز را بهتر درک می‌کردند و می‌فهمیدند که بسیار روح‌نواز است.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه اسلام به بهداشت فردی، محیطی و عمومی بسیار توجه کرده است، گفت: شما نشاط اجتماعی ایجاد می‌کنید و وجود شما باعث نشاط جامعه است، عده‌ای به کارکرد شما در جامعه توجه ندارند درصورتی‌که شما می‌توانید امیدآفرین باشید.

امام‌جمعه کرج با تاکید بر اینکه اسلام به‌شدت به نظافت توجه کرده و برای نظام اجرایی او واجب، مستحب، حرام و مکروه قرار داده، گفت: پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: «إن الله طیب یحب الطیب، نظیف یحب النظافه.» لذا خداوند پاک است و شخص پاک را دوست دارد، پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد.

آیت‌الله حسینی همدانی با تاکید بر اینکه کار خود را کوچک نشمارید، بیان داشت: کار پاکبانی کمک به اخلاق انبیاء الهی است چراکه امام رضا علیه‌السلام فرمودند: «مِن أَخلاقِ الأنبیاءِ التَّنَظُّف؛ پاکیزگی از اخلاق انبیا الهی است».

وی با تأکید بر اینکه کار پاکبانی شغل بسیار مهمی است، گفت: در حدیثی از امام صادق علیه‌السلام آمده است که جارو کردن خانه، فقر را از بین می‌برد لذا شهر به‌عنوان خانه بزرگ همه است و اگر جامعه‌ای کثیف باشد آن جامعه دچار فقر می‌شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز با تا کید بر اینکه جهات رفاهی پاکبانان باید جدی گرفته شود، افزود: شما که به بهداشت محیط جامعه توجه می‌کنید باید سلامت و بهداشت خود را نیز در نظر بگیرید و دائما به آن برسید.

آیت‌الله حسینی همدانی با تاکید بر اینکه حقوق و مزایا پاکبانان محترم باید حتما به‌موقع و ‌اندازه پرداخته شود، پیشنهاد داد: می‌توان با حفظ عزت پاکبانان عزیز، خیرینی جهت کمک به معیشت پاکبانان جذب کرد تا غیر از امور دستگاهی که انجام می‌شود کمک دیگری نیز دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید لوازم کار مناسب و باکیفیت در اختیار پاکبانان قرارگرفته شود، گفت: چکمه، دستکش مرغوب، ماسک و پوشش دهان و لباس گرم ازجمله آن‌ها است.

رییس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز با تأکید بر اینکه باید به قشر زحمتکش و خدوم پاکبانان رسیدگی شود، گفت: پیمانکاران بیشتر از بعد قانونی قرارداد با بعد عاطفی با پاکبانان برخورد و به خانواده آنان نیز توجه کنند.

آیت‌الله حسینی همدانی با تاکید بر اینکه باید امنیت شغلی پاکبانان محترم لحاظ شود، افزود: قراردادهای یک ماه و سه ماه مناسب نیست و باید با توجه معاونت خدمات شهری، قراردادهای پاکبانان محترم درست شود و پیمانکاران نیز به وعده‌های خود عمل کنند.

وی در بخش دیگری تشکیل گروه نماینده‌های پاکبانی جهت تعامل بیشتر مسوولان با پاکبانان را ارزشمند شمرد و تاکید کرد: نماینده‌های پاکبانان خدا را در نظر بگیرند و گول برخی از حرف‌های مسوولان را نخوردند و قوی و محکم در جهت احقاق حق خود و همکارانشان تلاش کنند.

امام‌جمعه کرج در خاتمه تشکیل مرکز نیکوکاری پاکبانان را نیز کاری خوب عنوان کرد و گفت: بنده نیز به وسع خود مبلغی را به مرکز نیکوکاری پاکبانان شهرداری کرج کمک خواهم کرد.

پیش از سخنان نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز، آقایان «شاه میری»، «رحیم زاده» و «یاوری» از نمایندگان پاکبانان مناطق ده‌گانه شهرداری کرج به بیان مشکلات، دیدگاه‌ها و راهکارهای خود نسبت به مسائل پاکبانان پرداختند.

در پایان این مراسم از خانواده مرحوم «علی شکری» از پاکبانان شهرداری کرج که اخیرا هنگام کار براثر برخورد با یک خودرو جان خود را ازدست‌داده بود، قدردانی و دلجویی شد.

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا