اقلیمخبرخبر فوریویژهویژه سطح دو

افزایش ایمنی بدن با دز یادآور «رازی کووپارس»

مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به ساخت واکسن رازی کووپارس بر پایه پروتئین نوترکیب گفت: این واکسن با افزایش ۱۸ برابری تولید آنتی بادی های بدن، ایمنی قابل توجهی برای مصرف کننده ایجاد می کند.

افزایش ایمنی بدن با دز یادآور «رازی کووپارس»/ چین به مصرف واکسن های نوترکیب روی آورد

به گزارش مشق صلح، دکتر رضا بنی هاشمی با اشاره به تاثیر واکسن رازی کوو پارس در افزایش قابل توجه میزان آنتی بادی خنثی کننده در بدن گفت: نتایج مطالعات نشان داده افرادی که واکسن رازی را به عنوان دز یادآور استفاده می کنند، میزان آنتی بادی خنثی کننده در بدن آن ها تا ۱۸ برابر افزایش می یابد.

وی افزود: موسسه رازی این مطالعه را بر روی افرادی که دو نوبت واکسن از یکی از واکسن های سینوفارم، برکت، آسترازنکا و اسپوتنیک دریافت کردند، انجام داد و به اثبات رسیده است.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، ادامه داد: به تازگی نیز نتایج مطالعه ای در چین نشان داد، میزان آنتی بادی های ایجاد شده با دز سوم واکسن کووید -۱۹ سینوفارم در افرادی که دو دز قبلی خود را هم‌ واکسن سینوفارم زدند، پس از شش ماه به شدت کاهش می یابد و تزریق چهارم نیز به طور قابل توجهی آن ها را در برابر امیکرون تقویت نمی کند.

دکتر بنی هاشمی همچنین با اشاره به صدور مجوز واکسیناسیون هترولوگ (واکسنی که از نظر پلتفرم، مشابه پلتفرم واکسن دز اول نباشد) برای تجویز دُز بوستر در چین، گفت:
در حالی که واکسیناسیون کووید در چین بر پایه واکسن های غیرفعال شروع شده بود، اما با توجه به عملکرد نه چندان مطلوب این واکسن ها به عنوان دز یادآور، سایت بلومبرگ از مجوز تجویز دُز بوستر با استفاده از واکسن های بومی و با پلتفرم واکسن های وکتور آدنو ویروسی و نیز پپتیدی در چین خبر داد.

وی تصریح کرد: واکسن های ساخته شده بر مبنای ویروس غیرفعال برای دز یادآور به هیچ وجه توصیه نمی شود.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین پروتکل های داخلی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با پیشینه یک قرن واکسن سازی در کشورمان و افتخار تولید واکسن های مهم پزشکی مانند فلج اطفال، سرخک، سرخجه، دیفتری، کزاز و اوریون ساخته شد.

این موسسه از روش پروتئین نوترکیب که از ایمن ترین روش های ساخت واکسن محسوب می شود، برای تولید واکسن «رازی کوو پارس» استفاده کرده است.

منبع: روابط عمومی موسسه رازی

نمایش بیشتر

دیگر خبرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا